HÁDANKY, KVÍZY A HRY

V téměř osmi stech stranách VEDEM najdeme kromě reportáží, povídek a básní také mnoho logických a matematických úloh, hádanek a hříček. Část z nich najdete na této stránce a myslíme, že je celkem zajímavé zahloubat se do úloh, které před pár desítkami let vrtaly hlavou klukům v Terezíně. Kromě nich na vás zde čeká i několik kvízů a her do ulic města, které připravili naši studenti. Jsou ke stažení i ve formátu PDF, takže mohou sloužit jako pracovní listy pro rodiny, oddíly, nebo školní třídy, které Terezín navštíví a chtějí ho poznat trochu hlouběji než jen z prohlídky muzea.

Hodně štěstí!

Pracovní listy ke stažení


JAK MATEMATIKA PŘIVEDLA MENÁŽDÝNSTA Z ROVNOVÁHY

Přišel jednou jeden mladík k drážďanské kuchyni a žádal dvě porce, maje však jen jednu menážku. Ohromený menáždýst se ho ptal, kde má druhý lístek.
Ale to je jednohuché, - odvětil študent, - proč bych musel mít dvě menážky ? Jedna mi stačí, vždyt jedna se rovná dvěma.-
A začal udivenému muži vykládat :
/a2  - a2/ se rovná /a2  - a2/ , to je přece jasné, a teď dejte bacha. /a – a/ je totéž, jako /a+a/.
/a – a/, chápete ?
No jo, ale co to má společného s knedlíky ?
Nebuďte netrpělivý, dělíme totiž celou rovnici /a – a/, vyjde nám a rovná se /a+a/, čili dvě a. Když krátíme rovnici A vyjde nám : 1 se rovná dvěma.
To znamená, že když mám jednu menážku, je to stejné, jako bych měl menážky 2.
Zoufalý menáždýnst houkl do kuchyně : Dva krát.              

Z-n, -nz

HOŠI HLAVY DOHROMADY 1

Určitá bakterie se množí dělením. Za 24 hodin se z jedné stanou dvě stejně veliké. Dáme tedy jednu bakterii do lahvičky. Za 367 dní bude lahvička plna. Otázka: Za jak dlouho je lahvička napolo plná?

Autor nejistý

HOŠI HLAVY DOHROMADY 2


V knihovně stojí dvousvazkové dílo správně zařazeno. Každý svazek má bez desek (tedy jen listy) tloušťku 5 cm. Každá deska je silná 5 mm.
V knihách řádí larva knihomolu.
Je právě mezi první stránkou prvního svazku a deskou. Chce se prokousati až mezi poslední stránku druhého svazku a desku.
Jak dlouhá je vzdálenost, kterou musí prokousati?

-nz.  (Petr Ginz)

NAJDĚTE 11 CHYB